Ekonomi

Türkiye İmsad: İnşaat Malzemeleri İhracatı Yıllık Yüzde 10,6 Azaldı

Türkiye İş Makinaları Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) verdiği bilgilere göre; Eylül ayından sonra Ekim ayında da inşaat malzemeleri ihracatı düştü. İhracat geçen yıl ekim ayına göre yüzde 10,6 azaldı.

İnşaat malzemeleri iş kolunun çatı kuruluşu olan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, bugün hazırladığı Dış Ticaret Endeksi’nin Ekim ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre; Ekim ayında inşaat malzemeleri ihracatı 2,49 milyar dolar oldu. İhracat değer bazında yıllık 34,3 milyar dolar, miktar bazında ise 59,97 milyon ton olurken, ortalama ihracat birim fiyatı da düşüş trendine girdi. Türkiye İMSAD’ın bilgileri şöyle:

“İHRACAT YÜZDE 10,6 AZALDI: Eylül ayından sonra ihracat Ekim ayında da düştü. Aylık ve yıllık ihracat miktarları son iki ayda düşüş eğilimi göstermiştir. Dış pazarlarda başlayan zayıflamanın ihracata etkisi Ekim ayında görüldü. Buna göre iş makinaları sektörünün dış ticaret performansı Ekim ayında 2,49 milyar dolar ile bu yılın en düşük ikinci aylık ihracatı oldu. Geçen yıl ekim ayına göre ihracat fiyat olarak yüzde 10,6 azaldı.

BU YILIN EN DÜŞÜK İHRACATI: Tedbir olarak geçen yılın ekim ayına göre ihracat yüzde 21,9 azalarak 4,18 milyon tona geriledi ve bu yılın en düşük ihracatı yapıldı. İnşaat malzemeleri sektörünün yıllık ortalama ihracat birim fiyatı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,5 arttı. 2021 Ekim ayında ortalama ihracat fiyatları 0,52 dolar/kg iken, 2022 Ekim ayında 0,59 dolar/kg’a yükseldi. Ortalama ihracat birim fiyatı da düşüş trendine girdi.

YILLIK İHRACAT 35 MİLYAR DOLARDAN GERİ DÖNDÜ: Ağustos ayında 35 milyar dolara yaklaşan yıllık ihracat taraf değiştirerek düşüş trendine girdi. Ekim ayında yıllık inşaat malzemeleri ihracatı 34,3 milyar $ olarak gerçekleşti. İhracat açısından yılda 59,97 milyon tona geriledi. Yıllık ortalama ihracat birim fiyatı 0,57 dolar/kg civarındadır.

BİRİM FİYATLARDA BAŞLAYAN DÜŞÜŞ: Piyasalardaki yavaşlamanın etkisi, ihracatta miktar ve maliyet düşüşlerinde net olarak hissedildi. Geçen yıla göre yüksek olan birim fiyatlar, maliyet açısından ihracatın büyüklüğünü desteklemeye devam etti. Ancak birim fiyatlar da düşmeye başladı.

İTHALAT YÜKSEKLİĞİNİ KORUMAK: İnşaat malzemeleri ithalatı ekim ayında 867 milyon dolara gerilese de bir önceki yılın ekim ayına göre yüzde 35 artış gösterdi. İthalat değeri yüksek olmaya devam ediyor. İş makinesi ithalatı ise önemli düşüşle 274 bin 162 tona geriledi. İthal birim fiyatı ise önceki aylara göre artarak 3,16 dolar/kg oldu.

ZAYIFLIK EĞİLİMLERİ ALT BÖLÜMLERE DE BAKINIZ: Ekim ayında kademeli olarak yavaşlayan ve gerileyen iş makineleri ihracat performansında sadece üç alt branşta fiyat artışı görüldü. Ancak söz konusu artışlar daha çok birim fiyat artışlarından kaynaklanmıştır. Boyutta bir azalma oldu. Bu dönemde ihracat birim fiyatları, sekiz alt kalemden yedisinde Ekim 2021’e göre artış kaydetti. Dünya emtia ve mamul fiyatları düşüş trendine girmiş olsa da halen geçen yılın fiyatlarının üzerinde.

MADEN EŞYALARININ İHRACAT BİRİM FİYATI YÜZDE 26 ARTTI: 2022 yılı Ekim ayında prefabrik yapıların ortalama ihracat birim fiyatlarında 2021 yılı Ekim ayına göre düşüş yaşandı. Maden işleri ortalama ihracat birim fiyatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26, prefabrik yapıların ortalama ihracat birim fiyatı ise 2022 yılı Ekim ayına göre yüzde 26 seviyesinde bulunuyor. demir çelik işleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 arttı. Metal esaslı işlerin ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 7,3, ağaç ve ahşap işlerin ortalama ihracat birim fiyatı ise yüzde 8,9 arttı. Kimyaya dayalı işlerin ortalama ihracat birim fiyatlarındaki artış ise yüzde 7,5 oldu.

İHRACAT DÜŞÜŞÜ ÜZERİNDEKİ BAZ ETKİSİ: Sekiz iş alt kümesinden beşinde, ihracat ölçü olarak geçen yılın Ekim ayına göre daha azdı. Üç alt branşta tedbir olarak ihracatta artış kaydedildi. Ölçü olarak düşüşlerde geçen yıl yaşanan yüksek artışların baz etkileri görülmektedir. Bu dönemde ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre demir çelik işlerinde yüzde 29,9, maden, taş ve toprak işlerinde yüzde 21,7 azaldı. Metal esaslı işlerin ihracatı yüzde 20,2, yalıtım malzemeleri ihracatı ise yüzde 6 azaldı.

DEMİR ÇELİK İŞLERİNİN İHRACAT MALİYETİ YÜZDE 23 AZALDI: Ekim 2022’de ihracat, Ekim 2021’e kıyasla sekiz alt iş kümesinden üçünde değer olarak arttı. Beş alt maddenin ihracatı fiyat olarak düştü. İhracat, kimyasala dayalı işlerde yüzde 13,8, ağaç ve ahşap işlerinde yüzde 14,6, elektrikli ev aletleri ve teçhizatta yüzde 3,1 artarken, demir-çelik işlerinde yüzde 23, metale dayalı işlerde yüzde 14,3 azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu