İş

İş Bankası Yalçın “Sürdürülebilirliği ülkemiz için bir kalkınma modeline dönüştürmeliyiz”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, “Etki alanımızdaki sürdürülebilirlik yaklaşımlarını hep birlikte ülkemiz için bir kalkınma modeline, tüm şirketler için mutlak bir iş modeline ve bireyler için bir yaşam tarzına dönüştürmemiz gerekiyor” dedi.

“Daha İyi Bir Dünya İçin” temalı Sürdürülebilirlik Başkanları Tepesi, Business Towers Salonu’nda gerçekleştirildi. Sürdürülebilirlik alanında öncü kurum temsilcilerinin deneyimlerini paylaştığı etkinliğin açılış konuşmasını Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Lideri Gamze Yalçın yaptı.

Yalçın yaptığı konuşmada, sadece çevresel değil, sosyal ve yönetsel konuları da kapsayan çok boyutlu bir alan olan sürdürülebilirliğin, kadının ekonomiye aktif katılımından dijital dönüşüme, su ve gıda güvenliğinden sürdürülebilirliğe kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyledi. tarım, yeşil dönüşümden eğitimde fırsat eşitliğine, göçten iklim adaletine. .

Sürdürülebilirliğin birçok şirket için yeni bir iş modeli olmaya başladığını belirten Yalçın, “Bu noktadan sonra hepimizin etki alanımızdaki bu konudaki yaklaşımları ülkemiz için bir kalkınma modeline, mutlak bir iş modeline dönüştürmemiz gerekiyor. tüm şirketler için, bireyler için bir yaşam tarzı. gerekiyor” dedi.

“Sürdürülebilir dönüşümde bankaların sektörleri dönüştürme gücü var”

Yalçın, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde değerli bir role sahip olan ana itici gücün finans departmanı olduğunun altını çizerek, “Reel sektörün ana finansman kaynağı olan bankalar, kredilendirmeleri ile hedeflenen tüm departmanları dönüştürme gücüne de sahiptir. süreçler. Bu bilinç ve sorumluluk duygusuyla hareket ederiz. Toplumda ve çalışma hayatında kadına bakış açımız, projelerimizin ne kadarı doğaya olan duyarlılığımızı ortaya koyuyor, bilimin odağında genç nesiller yetiştirmek için yürüttüğümüz faaliyetler, kredi portföyümüzde yenilenebilir enerjinin payının yüksek olması buna örnektir. sürdürülebilirliğin değerinin bilinciyle yaptığımız somut işler. İşin doğası gereği stratejimizi, organizasyonumuzu ve iş yapma biçimimizi küresel dinamikleri ve gelişen metodolojileri dikkate alarak güncelliyor, hem Bankamızın hem de ekosistemimizin yapısal dönüşümünü sağlıyoruz. Ana stratejik hedeflerimizden biri olan sürdürülebilirlik odağıyla, kaynak temininden başlayarak, uygun iş ve hizmetleri geliştirerek, çevresel ve sosyal fayda sağlayan kredilere yönlendirerek, ölçerek, uçtan uca yönetilen bir iş modelini benimsedik. etkilerini yönetmek ve sonuçları paydaşlarımıza raporlamaktır. “

“İşbirliğinden besleniyoruz, her türlü iş birliğine açığız”

Sürdürülebilirlik alanındaki işbirliklerinden de beslendiklerini belirten Yalçın, “Sürdürülebilirlik kendi içinde son derece dinamik bir süreç. Net Sıfır Bankacılık Derneği, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Kuruluşu, Birleşmiş Milletler Kadınları Güçlendirme Platformu, Uluslararası Finans Enstitüsü’nün İstekli Karbon Piyasaları Görevi, Entegre Raporlama Türkiye Ağı, Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finans Çalışma Kümesi üyeliklerinin imzacısı ve üyesiyiz. Birçok girişimde yer alıyoruz. Karşılıklı etkileşimle sinerji oluşturabileceğimiz her türlü iş birliğine açık olmaya devam edeceğiz.”

“Dünya bizim geleceğimizdir”

Yalçın, sürdürülebilir kalkınma yolunda hiçbir şekilde sorumluluk üstlenmekten kaçınmadıklarını ve taahhütlerini somut bir şekilde kamuoyu ile paylaştıklarının altını çizerek, faaliyetleriyle yarattıkları etkiyi finansal tablolarda görünür kılmayı hedeflediklerini vurguladı. İş Bankası’nın sonuçlarını ve bilançosunu buna göre geliştirmek.

2026 yılına kadar 300 milyar TL’lik sürdürülebilir finansman sağlayarak ekonominin dönüşümüne katkı sağlamayı taahhüt ettiklerini hatırlatan Yalçın, “Kadını Güçlendirme Bildirgesi” ile kadınların ekonomik yaşamda daha aktif olmalarına destek sağladıklarını da vurguladı. 5 yıl içinde kadın işletme sahiplerine 100 milyar TL finansman sağlanması hedefiyle. .

Yalçın, “2. yüzyıla tüm dinamizmi ile girmeye hazırlanan İş Bankası’nda ‘dünya bizim geleceğimiz’ yaklaşımıyla sürdürülebilirliği ele alıyor, geleceğe yönelik aksiyonları dünyanın tüm halkalarını kapsayacak şekilde hayata geçiriyoruz. değer zincirimiz.”

“Bugünün Dinamiklerinde ve Gelecekte Sürdürülebilirlik” paneli

Açılışın ardından “Bugünün Dinamiklerinde ve Gelecekte Sürdürülebilirlik” başlıklı panelin moderatörlüğünü Gamze Yalçın yaptı.

Panelde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Düzenleme Dairesi Başkanı Başak Yetişen Teker, Türkiye’deki sürdürülebilir finans uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Ülke Başkan Yardımcısı Şule Kılıç, uluslararası finans kuruluşlarının bu alanda Türkiye’ye sağlayabileceği fonlara ilişkin görüşlerini paylaşarak, şubat ayında yaşanan olayların ardından bölgeye 1,5 milyar Euro yardım sağladıklarını söyledi. .

Yıldız Teknik Üniversitesi Finans Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler Aras ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölümü Öğretim Üyesi Prof.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu