Haber

Naci Görür: İzmir fayı ciddi bir fay, 7 ve üzeri deprem üretebilir.

Merkez üssü Maraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 44 binden fazla kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evsiz kaldı. prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’de beklenen olası depremlerle ilgili uyarılarda bulundu.

tv100 ekranlarına konuk olan Candaş Tolga Işık’ın konuğu Prof. Yeniköy 9 büyüklüğünde etkilenecek.

Görer, “Okan Tüysüz hocamız 2000 yılında bu çalışmaları yaptı. Sahile yakın bölgelere 9 yoğunluk ekleniyor. Hem Anadolu yakasında hem de Avrupa yakasında sahile yakın mahalleler etkilenecek. , bu şiddet 8” olabilir.

Prof. Görür dedi.

“Avrasya ve Anadolu levhasının ortasındaki sınır boyunca, Anadolu göreceli olarak Batı’ya gidiyor. Plaka sınırı ve plakalar aktif olduğu için beslemedeki sıcaklık farkı ile burada devam sarsıntıları olacaktır.

Türkiye’nin en tehlikeli deprem sınırı Karlıova’dan Yunanistan’a 1650 kilometre… Artık Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde Bingöl-Karlıova’nın ortasında kalan bölge akademik bir sorun. Arap levhası kuzeye doğru hatasız hareket ettiği için orada depremler oluyor. Afrika Kıbrıs’ın altında kalırken, Akdeniz’de de çok fazla kargaşa var.

Maraş’taki sarsıntı, mutlaka gücünün bir kısmını güneye verecek. Burada sarsıntı olduğu zaman uyardık. Burada iki sarsıntı olunca güneye dikkat edin dedik. Güneyinde Hatay ve Adana havzaları bulunmaktadır. Hatay’da oldu.

‘SEDISU’DA 7 BOYUTLU DEPREM OLABİLİR’

Kuvvet, plakanın hareketi ile diğer faylara aktarılmış olabilir. Adana havzasının devamı Kıbrıs ile sınırlanmıştır. Yedisu fayı üzerinde 7 büyüklüğünde deprem meydana gelebilir. Çünkü 1780’lerde 7.4 büyüklüğünde bir sarsıntı üretti. O zamandan beri beyin sarsıntısı yok. Bir de Erzincan depremi oldu ve orada gerginlik birikti. Bu kısımlarda hassas olmamız gerektiğini düşünüyoruz.”

“İSTANBUL’DA DEPREM OLACAK DEDİĞİMİZ NEDEN BİLİMSEL GERÇEKLERDİR”

prof. Dr. Görür, Çınarcık bölgesinde de deprem beklediklerini belirtti. “Molanın olduğu yerde, kırılmamış yer vardır. Kırılmaz yeri kırar” diyen Prof. Dr. Görer, şunları söyledi:

“Özellikle İstanbul’da depremi bekliyoruz. Bunun için sebepler var. Bölge sismik bir boşluktur. Tüm araştırmalarımız Marmara’yı kırmanın gerekliliğini gösteriyor. Adalar fayı ile Kumburgaz fayı birlikte veya ayrı ayrı kırılacaktır. Batı Tekirdağ fayının da 1912’de kırıldığını düşünüyoruz. Dolayısıyla İstanbul’da deprem olacak dememizin sebebi bilimsel gerçektir.”

‘7,2 VE 7,4 BOYUTLU DEPREM BEKLİYORUZ’

Türkiye’deki en büyük deprem tehdidinin İstanbul olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Görer, “İstanbul dışında Kahramanmaraş’ı sayıyorduk. Gitti. Bence Yedisu Erzincan-Karlıova’nın ortası, Karlıova-Bingöl Göynük’ün ortası. Yani 7.2 ve 7.4 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz.

‘İZMİR BÖLGESİNDE 12-13 YAKLAŞIK AKTİF FAY VAR’

İzmir Körfezi’nde büyük bir fay var. İzmir fayı önemli bir faydır ve 7 veya daha fazla sarsıntı üretebilir. Nitekim Körfez’in alanı 70 kilometre olmasına rağmen 117 kişi hayatını kaybetti. O bölge zayıf. İzmir bölgesinde yaklaşık 12-13 aktif fay var.”(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu