Haber

Hayatta kalanlara umut olan Zonguldaklı madencilerin tamamı kente döndü.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgeye giden tüm maden işçileri arama kurtarma çalışmalarına destek için Zonguldak’a geldi.

Deprem bölgesinde çalışan 3 bin 800 madenciden askeri uçakla kente dönen aralarında madencilerin yanı sıra mühendis ve teknisyenlerin de bulunduğu 100 kişilik ekip Zonguldak Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

Karşılamada, “Madenci varsa umut vardır”, “Umut kazdılar, mucize gerçekleştirdiler” ve “Kömür için değil can için geldik” yazılı pankartlar açıldı.

Karşılamada madencilerin aileleri ve yakınlarının yanı sıra Vali Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Çaycuma Kaymakamı Mehmet Göze, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu katıldı. (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve Genel Müdürü. Maden Personeli Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil de yer aldı.

Öte yandan TTK Genel Müdür Yardımcısı Fazlı Uncu, 87 yaşındaki babası Mehmet Ali Uncu tarafından çiçeklerle karşılandı.

“Madenciler milletin gönlünde çok değerli bir yer edindi”

Vali Tutulmaz, burada yaptığı konuşmada, madencilerin büyük bir görevi başarıyla yerine getirdiğini söyledi.

Madencilerin milletin gönlünde çok değerli bir yere sahip olduğuna işaret eden Tutulmaz, şöyle devam etti:

“Sizler her yerde övgüler alıyorsunuz. Büyük bir millet olduğumuzu hep birlikte gösterdik. Ülkemizin her bölgesinden, farklı mesleklerden, hem gönüllü hem de profesyonel olarak arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan herkes, şehit olan kardeşlerimizin yardımına koştu. Zor durumdayız. Burada da şehir olarak bu felaketten ciddi anlamda etkileniyoruz. Tepki vermeye çalıştık.”

Tutulmaz, bugün 4 bine yakın madencinin prestijiyle kente döndüğünü, tesadüfi bir yaralanma ve aksiliğin ardından onları yeniden burada görmekten dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.

Konuşmanın ardından Çaycuma Müftüsü Rıdvan Karataş teşekkür duasında bulundu.

Vali Tutulmaz ve beraberindekiler, kapanışta madenci ve aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu