Teknoloji

Microsoft yeni yapay zeka işlemcilerini tanıttı

Teknoloji devi Microsoft, her yıl düzenlenen Microsoft Ignite konferansında yapay zeka iş yükleri için özel yapım iki çip duyurdu.

Projenin arkasındaki fikir yapay zeka talebini karşılamak. silikondan servise kadar her şeyMicrosoft, şirket içinde çip oluşturmanın yanı sıra yazılım, sunucu kabinleri ve soğutma sistemleri de dahil olmak üzere diğer her şeyin yapay zeka iş yükleri için optimize edilmesini sağlamıştır.

Microsoft, Azur Maia Yapay Zeka HızlandırıcıAzure donanımına özel tasarlandığını ve donanımdan maksimum düzeyde faydalanılmasını sağladığını söylüyor. Azure Kobaltveri merkezlerinde watt başına optimize edilmiş, güç tasarrufu sağlayan bir ARM çipidir.

Microsoft, yeni çiplerin mevcut veri merkezi altyapısına uyum sağlaması için sunucu kabinlerini yeniden tasarladı ve sıvı soğutma çözümleri uyguladı. Şirket, yeni yapay zeka odaklı işlemcilerini gelecek yılın başlarında bilgi merkezlerine sunmaya başlayacak ve ilk etapta Microsoft Copilot ve Azure OpenAI Service’e güç verecek.

Microsoft, yapay zeka için özel silikonu piyasaya sürmenin yanı sıra, müşterilere daha fazla seçenek sunmak için diğer üreticilerle olan ortaklıklarını da genişletiyor.

Microsoft, NVIDIA’nın H100 Tensor Core GPU’ları tarafından desteklenen yeni sanal makinelerin bir önizlemesini yayınladı. Yazılım devi ayrıca NVIDIA H200 Tensor Core ve AMD’nin MI300X’ini kullanmayı planlıyor. Bu eklemeler, orta ve üst düzey öğrenme ve üretken yapay zeka için performans, güvenilirlik ve verimlilik sağlamayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu