Ekonomi

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı: Tahvil Piyasası Şoklara Rağmen Düzenli Çalışıyor

YENİ ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Nellie Liang, bu yıl bölgesel bankacılık krizi ve tahvil faiz oranlarındaki dalgalanma gibi çeşitli şok ve gerilimlere rağmen tahvil piyasasının düzenli çalıştığını söyledi.

Liang, New York’ta düzenlenen 2023 ABD Hazine Piyasası Konferansı’nda yaptığı konuşmada, bu yılın tahvil piyasası açısından hareketli geçtiğini belirtti.

Tahvil faizlerindeki yüksek oynaklığa işaret eden Liang, enflasyonun hedeflerin üzerinde yarattığı ekonomik ortamda faiz oranlarının keskin bir şekilde yükselmeye devam ettiğini belirtti.

Hazine’nin 10 yıllık tahvil getirisinin geçen ay yüzde 5’e ulaştığını hatırlatan Liang, finans sektörü stresi ve jeopolitik riskler nedeniyle faiz artışlarının kesintiye uğradığını ifade etti.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının ardından Mart ayında 2 yıllık Hazine tahvil getirisinin çok yüksek bir seviyeye çıktığını hatırlatan Liang, “Bununla birlikte tahvil piyasası likidite koşulları normal seyrini sürdürdü.” değerlendirmesini yaptı.

Liang, zamanla devleti en az maliyetle finanse etmeye çalıştıklarını, borçlanma kararlarını düzenli ve öngörülebilir ihraç çerçevesinde verdiklerini kaydetti.

Geçtiğimiz hafta Hazine menkul kıymet işlemleri için takas hizmeti veren Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’na (ICBC) yönelik fidye yazılımı saldırısına dikkat çeken Liang, “Hazine, siber olaylara müdahale prosedürlerini etkinleştirdi. Şirket hızla alternatif işlemlere geçti. Olay diğer şirketlere yayılmadı ve tahvil piyasalarına yansımadı.” “Önemli bir etki yaratmadı.” dedi.

Liang, önemli finans sektörü katılımcıları ve federal düzenleyicilerle düzenli temas halinde olduklarını vurgulayarak, tahvil piyasaları üzerindeki potansiyel etkileri de değerlendirmeye devam ettiklerini belirtti.

Tahvil piyasası likiditesinin yüksek volatiliteye rağmen iyi seyrettiğini belirten Liang, düzenleyicilerin meydana gelebilecek herhangi bir büyük aksaklığa karşı dayanıklılığı artırmaya yönelik çabalarını sürdürmeleri gerektiğini açıkladı.

Liang, “Bu yıl meydana gelen çeşitli şok ve streslere rağmen tahvil piyasasının işleyişi düzenli olmaya devam ediyor” dedi. İfadesini kullanarak, tahvil piyasasının dayanıklılığını güçlendirmeye yönelik çabaların önümüzdeki yıllarda oldukça faydalı olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu