Haber

İtalya, Nijer’deki asker sayısını azalttı

Batı Afrika ülkesi Nijer’de 26 Temmuz’da cuntanın iktidarı ele geçirmesinin ardından İtalya, bu ülkedeki üssündeki asker sayısını sivil vatandaşlarına tahsis etmek için azaltmaya başladı.

İtalya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Nijer’in başkenti Niamey’den havalanan ve 65 İtalyan ve 10 ABD askerini taşıyan uçağın Roma yakınlarındaki bir askeri üsse iniş yaptığı bildirildi.

Açıklamada, bu uçuşla, Savunma Bakanlığı’nın Nijer’deki İtalyan üssünün lojistik özerkliğini daha da artırmayı ve konaklama kapasitesini optimize ederek acil bir durumda sivilleri barındırmaya ve tahliye etmeye hazır hale getirmeyi planladığı belirtildi.

Açıklamada, son tahliyelerin ardından bugün itibarıyla 254 İtalyan askerinin Nijer’de kaldığı, bu hafta için emsal tahliye seferlerinin planlandığı belirtildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, 2 Ağustos’ta sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Hükümetimizin Nijer’den çıkmasına yardım ettiği 36 İtalyan vatandaşını ve 32 yabancıyı Roma’da ağırladım.” ifadesini kullanmıştı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) cuntasının liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

habercatalca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu