Haber

Deprem çocukların psikolojisini etkilemeye devam ediyor

Londra merkezli yardım kuruluşu Save the Children, 6 Şubat depremlerinin çocuklar üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 660 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 2,4 milyon kişinin çadır ve konteynerlerde yaşamak zorunda kaldığını belirten Save the Children, felaketin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen aralarında 761 binden fazla kişinin bulunduğunu bildirdi. 205 bin çocuk ise hâlâ evlerine dönemedi.

Kuruluş, Türk yetkililerin insanları resmi konutlara yerleştirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü ancak şu anda yaklaşık 355 bin kişinin küçük çadırlar veya plastik ve metal konteynerlerden oluşan gayri resmi, sistemsiz alanlarda kaldığını belirtti.

Save the Children’ın araştırmasına göre Türkiye’de depremden etkilenen dört bölgede görüşülen ailelerin yüzde 51’i, çocuklarının psikolojisinde veya davranışlarında değişiklik gözlemlediklerini söyledi. Bu çocukların yüzde 49’unun kaygı belirtileri gösterdiği, yüzde 21’inin ise saldırgan davranışlar gösterdiği belirtildi.

Save the Children araştırmasında ayrıca Türkiye’de resmi ve gayri resmi bölgelerde yaşayan ailelerin yüzde 60’ının temel hijyen malzemelerine erişimde zorluk yaşadığı sonucuna varıldı.

Kuruluş, deprem nedeniyle evlerinden çıkan ailelerin çoğunun çocuklarını okula gönderebildiğini, ancak velilerin yüzde 30’unun masraflarla başa çıkmakta zorlandığını bildirdi.

“Yıkılan sadece evler değil”

Save the Children Türkiye Direktörü Sasha Ekanayake, “Türkiye’deki deprem artık manşetlerde olmasa da etkileri burada hala hissediliyor. İyileşme yolundayız ama gerçek şu ki her üç çocuktan biri depremden etkileniyor” dedi. Depremde hâlâ küçük çadır veya konteynırlarda yaşamaya devam ediyorlar. Yıkılan sadece konutlar değil. Bu, “Çocukların önceden bildiği hayatlar da yok oldu” dedi.

Ekanayake, “Save the Children, çocukların eğitimlerine devam edebilmelerini ve temel hizmetlere erişebilmelerini sağlamak için yerel yetkililerle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Ancak ihtiyaçlar hâlâ büyük.” diye ekledi. Save the Children Türkiye Direktörü, “kaynakların sınırlı olduğunu” belirterek uluslararası topluma çağrıda bulundu. Ekanayake, “Uluslararası toplum Türkiye’yi unutmamalı.”

Türkiye’de 6 Şubat 2023’te merkezi Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler sonucunda resmi rakamlara göre 11 ilde 50 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Bölgede milyonlarca insan evsiz, işsiz ve okulsuz kaldı.

DW / CÖ,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu