Ekonomi

Yunanistan’dan Türkiye’ye çağrı: “Enerji dahil iş birliğine açığız. Ama bir şartla…”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mayıs ayında iki ülkede yapılacak seçimlerin ardından Türkiye ile güç alanı da dahil olmak üzere iş birliğini geliştirmekten memnuniyet duyacaklarını açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri ile Atina’da görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Dendias, ” Yunanistan her zaman Türkiye ile samimi ve dürüst işbirliğinin yollarını aramaktadır.söz konusu.

Dendias kuralı koydu: “Uluslararası hukuka saygı, uluslararası deniz hukuku”

Akdeniz’de ise Yunanistan, AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Fransa, İsrail, İtalya, Ürdün ve Filistin Özerk Yönetimi arasında Doğu Akdeniz kurulmuştur. Doğal gazDendias, Forum’un Türkiye’ye de açık olduğunu belirtti. “Diğer ülkelerin de bu foruma katılımını memnuniyetle karşılayacağımızı belirtmek isterim. Ancak bunun için açık bir şart var: Uluslararası hukuka, uluslararası deniz hukukuna saygı.”dedi.

Yunanistan ve Mısır, Akdeniz’de deniz altına döşenecek kontak kablolarıyla Mısır’dan AB ülkelerine elektrik ihracatını kolaylaştırmayı hedefleyen bir proje üzerinde de çalışıyor. Yunan şirketi Copelouzos liderliğindeki projenin maliyetinin 3,5 milyar avroyu bulması bekleniyor.

-Foreks Haber Merkezi-

anamurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu