Haber

Uluslararası Adalet Divanı’ndan karar: İsrail ‘soykırım’ suçlamasıyla yargılanacak

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı ‘soykırım’ davasındaki ilk kararı okudu. Mahkeme, İsrail’in, askerlerinin soykırım yapmasını önlemek için yetkisi dahilindeki her türlü tedbiri alması ve insani durumu iyileştirecek adımlar atması gerektiğine karar verdi.

Mahkeme, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki bazı yükümlülüklerini ihlal etmesi nedeniyle ihtiyati tedbir alma yetkisine sahip olduğuna hükmetti ve İsrail’in davanın reddi talebini reddetti. Adalet Divanı, soykırım davasında İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların ‘makul düzeyde’ kanıtlandığına hükmetti.

‘DAVA SADECE AÇILACAK’

Konuşmasına Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırılara dikkat çekerek başlayan Baş Yargıç Joan Donoghue, Gazze’deki kayıplardan “endişe duyduklarını” belirtti. Donoghue, “İnsanlık trajedisinin farkındayız” dedi. Donoghue, İsrail’in soykırım davasının reddedilmesi talebini reddettiklerini açıklayarak, dosyanın esastan görüşüleceğini duyurdu.

İSRAİL’E 1 AY

İsrail’in Gazze’ye yönelik ‘askeri operasyonlarını’ derhal durdurması gerektiğine karar verildi Mahkeme, Tel Aviv’den soykırımın önlenmesi için alınan tedbirlere ilişkin 1 ay içinde Mahkeme’ye rapor sunmasını talep etti.

GÜNEY AFRİKA’NIN TALEPLERİ

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki saldırılarında 1948 Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme’yi ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail’in açtığı davada acil tedbir talebinde bulunmuştu. Mahkemeden Güney Afrika;

1- Gazze’deki askeri operasyonların derhal durdurulması,

2- Kontrolündeki hiçbir grubun Gazze’ye askeri operasyonunu ilerletecek adımlar atmamayı,

3-Filistinlilere yönelik soykırımın önlenmesi için gerekli tüm makul tedbirlerin alınması,

4- Soykırım Sözleşmesinin 2. unsuru kapsamına giren her türlü eylemden kaçınmak,

5- Yerinden edilenlerin evlerine dönmelerinin ve yeterli gıda, su, yakıt, tıbbi ve hijyen malzemesi, barınma ve kıyafet dahil olmak üzere insani yardıma erişimlerinin sağlanması,

6- Soykırıma karışanların cezalandırılması için gerekli adımları atmak,

7- Soykırımın kanıtlarının korunması ve uluslararası yetkililerin ve diğer yetkililerin bu amaçla Gazze’ye girişlerinin engellenmemesi,

8- Mahkemeye verilen tedbirleri uyguladığına dair düzenli bir rapor sunmak,

9- Mahkemenin, davayı karmaşıklaştıracak veya uzatacak eylemlerden kaçınması yönünde emir vermesini istiyor. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu