Ekonomi

Tokyo yeni desteklemek için 62 milyar dolar harcadı

Japon hükümeti zayıflayan yeni desteklemek için önemli adımlar atarak geçtiğimiz ay döviz müdahaleleri için toplam 9,79 trilyon yen (62,23 milyar $) harcadı. Bu hamle, para biriminin uzun vadeli düşüş eğilimini tersine çevirmesi beklenmese de, yenin yeni düşük seviyelere ulaşmasını önlemeye yönelik bir çabaydı.

Maliye Bakanlığı tarafından bugün açıklanan veriler Tokyo’nun iki önemli tur dolar satış müdahalesinde bulunduğunu ortaya koydu. Bu müdahaleler 29 Nisan’da yenin dolar karşısında son 34 yılın en düşük seviyesine ulaşarak 160,245’i görmesinin ardından ve 2 Mayıs’ın ilk saatlerinde gerçekleşti.

Yabancı rezervlerin önemli ölçüde harcanmasına rağmen yen zayıf konumunu sürdürüyor ve bugün TSİ 1020 itibariyle dolar başına 157,235 seviyesinden işlem görüyor. Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Japonya’nın döviz piyasalarını yakından takip ederek gerekli tedbirleri almaya hazır olduğunu yineledi.

Bugün açıklanan aylık veriler yalnızca döneme ilişkin toplam müdahale miktarını gösteriyor. Nisan-Haziran çeyreği için gün gün ayrıntılı bir müdahale raporunun Ağustos ayı başında yayınlanması bekleniyor.

Yen’in yaşadığı güçlükler kısmen ABD ekonomisinin dayanıklılığına ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) bu yıl faiz artırımlarına kademeli yaklaşma beklentisinin aksine Federal Rezerv’in faiz indirimlerinde beklenen gecikmeye bağlanıyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan Yedi Grup (G7) toplantısında Japonya, G7’nin aşırı kur oynaklığına karşı yaptığı uyarıların da desteğiyle yenin değerindeki aşırı düşüşleri önleme çabalarını sürdürdü.

Ancak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçen hafta müdahalelerin istisnai durumlarla sınırlı olması gerektiğini vurgulayarak piyasanın belirlediği döviz kurlarına olan inancının altını çizdi. Japonya’nın en üst düzey döviz diplomatı Masato Kanda, Japonya’nın aşırı yen hareketlerine karşı her an harekete geçmeye hazır olduğunu belirtti.

Daha önce Eylül ve Ekim 2022’de yen alım operasyonlarına öncülük eden ve üç günde yaklaşık 9,2 trilyon yen harcayan Kanda, yen 160-dolar seviyesini aşmasa bile Japonya’nın yeniden müdahale edebileceğini öne sürüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu