Haber

Seçim zaferinin ardından kritik toplantıda Erdoğan’dan ilk talimat!

Özellikle önümüzdeki seçimlerde İstanbul ve Ankara’nın geri alınması için kurmaylarına özel bir çalışma yapma talimatı veren Erdoğan, kendilerinden sürece katı bir şekilde hazırlanmalarını istedi.

Erdoğan, MYK üyelerini de rehavete kapılmaları konusunda uyardı, “Çalış, çalış, çalış, durmak yok”Emri verdiği söyleniyor.

MECLİS SINIF LİDERİ GÜLER OLABİLİR

Ayrıca toplantıda TBMM’nin yeni döneminde AK Parti kümelenme yönetiminin nasıl olacağı da öğrenildi. Buna göre Meclis Adalet Kurulu Başkanı Sivas Milletvekili Abdullah Güler, AK Parti Meclis Küme Başkanı, eski Adalet Bakanı ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla’nın görevlendirilmesi planlanıyor. Şahin Usta küme başkan yardımcılığına atanacak. Mevcut grup başkan yardımcıları olan Hasret Varlıklı ve Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun görevlerine devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan toplantıda Seçim İşleri Başkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin detaylı bir sunum yaptı. Sunumda 2018 Milletvekili Genel Seçimleri ile 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin sonuçları ele alındı. Oyların en yüksek olduğu il ve ilçeler ile en çok oy düşen il ve ilçeler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi. Toplantıda seçimlere katılım oranları da ele alındı. Katılımın düştüğü yerlerde katılımı artırmak için örgüte çalışma talimatı verildi.

Sunumda bir önceki dönemde yapılan seçimler ve son seçimlerdeki geçersiz oy oranları da ele alındı. AK Parti’nin milletvekili sayısını artırdığı iller de ele alındı. Yurt dışından gelen oyların etkisi değerlendirildi. Buna göre 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti Batman’da Yeşil Sol Parti’den bir, Isparta ve Uşak’ta DÜZGÜN Partisi’nden birer milletvekili aldı. Yabancı oyların etki alanı bu açıdan değerlendirildi. Ayrıca milletvekili çıkarılamayan yerler de mercek altına alındı.

KABİN BUGÜN BULUŞACAK

AK Parti Sonuç Sistemi’nin (SAS) her iki seçimdeki performansı karşılaştırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, 28 Mayıs seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) sandık açma oranının saat 19.30 itibarıyla yüzde 54 iken SAS’ta yüzde 97’ye ulaştığını söyledi. SAS’ın yüzde 74’e ulaştığı bildirildi. Kabine açıklanmadan önce MYK toplantısı bir kez daha gündeme geldi. Yeni kabine açıklanmadan önce mevcut kabinenin bugün toplanacağı öğrenildi.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu