Yaşam

Mıgırdiç Margosyan Diyarbakır’da anıldı

Geçen yıl 2 Nisan’da hayatını kaybeden yazar Mıgırdiç Margosyan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) salonunda anıldı. Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın (DİTAV) düzenlediği anma programına Şeyhmus Diken, Udi Yervant, Hovhannes Gaffur Ohanyan ve Ahmet Çakmak katıldı.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya’nın da bir konuşma yaptığı anmada, Margosyan’ın Diyarbakır sevdası, edebiyata yansıması ve mizah anlayışı hatıralar üzerinden anlatıldı.
Programın sonunda küçük bir konser veren Udi Yervant, etkinliğe katılanların Margosyan ile ilgili anılarını ve düşüncelerini paylaştı.

.

23 Aralık 1938’de Diyarbakır’ın Hançepek İlçesi’nde (Gavur İlçesi) dünyaya gelen Margosyan, eğitimine İstanbul’da Süleyman Nazif İlkokulu, Ziya Gökalp Ortaokulu, daha sonra Bezciyan Ortaokulu ve Getronagan Lisesi’nde devam etti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İdeoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Aras Yayınları’nın kurucularından olan Margosyan, öykü romanlarında hep Diyarbakır’ı yazmıştır. Margosyan bir yıl önce 2 Nisan’da İstanbul’da vefat etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu