Haber

Japonya Büyükelçisi G7 Zirvesi’nde Çin Gündemi Konusunda Çin Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı

PEKİN, 22 Mayıs (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun Weidong, Japonya’nın Pekin Büyükelçisi Hideo Tarumi’yi bakanlığa çağırarak Hiroşima’da düzenlenen G7 zirvesinde Çin’in Çin ile ilgili konularda yaptığı çarpıtmalara ilişkin tutumunu resmi olarak aktardı.

Sun Pazar günü yaptığı açıklamada, Japonya’nın G7 devralma lideri olarak Çin’i karalamak ve ona saldırmak için bir dizi faaliyette ilgili ülkelerle ittifaklar kurduğunu söyledi. Sun, Hiroşima’daki zirvede kabul edilen ve Çin’in iç işlerine alenen müdahale eden Liderler Bildirgesi’nin uluslararası hukukun temel ilkeleri ile Çin ile Japonya arasında imzalanan dört siyasi belgenin ilkelerini ihlal ettiğini ve Çin’in egemenliğini de baltaladığını söyledi. güvenlik ve kalkınma çıkarları. belirtilmiş.

Sun, “Çin bu durumdan son derece memnun değil ve kesinlikle kabul edemez.” dedi.

Bakan Yardımcısı, G7’yi zamanın trendine uygun olarak açıklık ve kapsayıcılık göstermeye çağırırken, oluşumun çatışmaya son vermesini ve özel bloklar oluşturmasını, diğer ülkeleri kısıtlamayı bırakmasını ve blok çatışmasını kışkırtmayı ve körüklemeyi bırakmasını talep etti.

Sun, Japonya’yı Çin’i gerçekten anlamaya, stratejik bağımsızlık unsurunu uygulamaya, Çin ve Japonya’nın ortasında yer alan dört siyasi belgenin ilkelerine bağlı kalmaya ve ikili ilişkilerin samimi ve aktif bir biçimde istikrarlı gelişimini desteklemeye çağırdı.

tercanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu