Haber

İYİ Parti Milletvekili Kürşad Zorlu, depremzedelerin üniversite sınav harçlarını ödeme sorununu gündeme getirdi.

DÜZGÜN Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Güçlü, üniversite sınavına girecek depremzedelerin sınav ücretlerini ödemede sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekerek, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e, “Vatandaşlarımıza, özellikle de vatandaşlara ne gibi kolaylıklar sağlanacak” diye sordu. Sınav ücretini ödemekte zorluk çeken depremzedeler?”

İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, depremden etkilenen öğrencilerin üniversite sınav harçlarında yaşadığı ödeme sorununu TBMM gündemine taşıdı. Zorlu, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlamasını istedi. Güçlü, önerisinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“DEPREMDEN ZARAR GÖREN VE SINAVA GİRECEK ADAYLARIN SINAV ÜCRETLERİNİ ÖDEME KONUSUNDA ZORLUK YAŞADIĞI SON SON GÜNLERDE GÜNDEME GELDİ VE BU KONUDA ŞİKAYETLER ARTIYOR.”

“Ülkemizde ekonomik krizin derinleştiği ve başta depremzedeler olmak üzere tüm vatandaşların maddi sıkıntı yaşadığı aşikardır. İçinde bulunduğumuz zorlu ekonomik koşullar altında son dönemde depremzede adaylarının aday olması gündeme geldi. Sınava girecek olan ve sınav ücretini ödemekte zorluk yaşayanlar var ve bu konuyla ilgili şikayetler artıyor.”

1 Şubat 2024’te başlayan üniversite sınav başvurularının 26 Şubat 2024 Pazartesi günü sona ereceğini hatırlatan Güçlü, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e şu soruları sordu:

BAŞTA SINAV ÜCRETLERİNİ ÖDEMEKTE ZORLANAN DEPREM HASTALARIMIZ OLMAK ÜZERE VATANDAŞLARIMIZA NE GİBİ BİR KOLAYLIK SAĞLANACAK?

“Resmi enflasyonun yaklaşık 3 katı kadar bu yıl sınav ücretlerine yapılan artışın nedeni ve dayanağı nedir? 2024 üniversite sınavına kaç depremzedenin girmesi bekleniyor? Sınav ücretlerinin ödenmesi konusunda bir çalışma yapılıyor mu? Bu adaylar, sınav ücretlerini ödemekte zorlanan başta depremzedeler olmak üzere vatandaşlarımıza nasıl bir kolaylık sağlayacak, sağlanacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu