Haber

İstanbul’daki organize suç örgütü soruşturmasında 169 kişiye dava açıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, “Sarallar” olarak bilinen organize hata örgütüne yönelik soruşturma sonucunda ortalarında İlyas Saral ve Erdal Acar’ın da bulunduğu 169 kişi hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 198 sayfalık iddianamede, aralarında oyuncu Necati Şaşmaz’ın da bulunduğu 9 kişi “mağdur”, müzikçi Aylin Coşkun Aslan, 2017 yılında çıkan bir çatışmada öldürülen iş insanı Oktay Üzüm’ün oğlu Ahmet Yusuf Üzüm ve iş insanı Atalay Demirbaş’ın da bulunduğu 58 kişi “müşteki”, 2 kişi ise “müşteki-sanık” olarak yer aldı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 43’ü tutuklu, 167 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, örgüt elebaşının İlyas Saral olduğu, bu örgütün ise Saral’ın yanı sıra sanıklar Erdal Acar, Fatih Sarıalioğlu, Mehmet Ulu, Ali Kaplan, Mustafa Fazlıoğlu, Osman Tellioğlu ve Tamer Çağlar tarafından yönetildiği belirtildi.

Aralarında Ahmet Cengiz Karlı’nın da olduğu diğer sanıkların örgüt üyesi veya örgüt adına suç işleyen kişiler olduklarına yer verilen iddianamede, örgüt elebaşı İlyas Saral’ın, örgüt yöneticileri ve kendisine direkt bağlı olan örgüt üyelerine verdiği talimatlarla örgütün devamlılığını sağlayarak İstanbul ve Türkiye’nin bir çok bölgesinde bulunan bazı lokal suç örgütlerini kendi çatısı altında birleştirdiği anlatıldı.

“Ünlüler arasındaki anlaşmazlıklarda müdahil oldu”

Örgüt elebaşlarından Erdal Acar’ın, başta kumarhane bölümü ve cümbüş yerleri olmak üzere örgüte devamlılığı olan bir maddi getiri sağladığı vurgulanan iddianamede, bununla birlikte ünlüler ortasındaki uyuşmazlıklara müdahil olup çözmesinden ötürü sanığın örgütün isminin her alanda duyulmasını sağladığı kaydedildi.

Suç örgütünün elebaşlarından olan birtakım sanıkların sorumluluk alanı ve birtakım hareketlerine yer verilen iddianamede, sanıkların yağma ve kumar oynamak için yer sağlama hatalarını işleyerek örgüte gelir temin ettikleri, örgüt yönetici ve üyelerinin geçimlerini bu yolla sağladıkları ve örgütün temel emelinin yasal olmayan yollarla şahıslardan cebir, tehdit kullanmak suretiyle zorla maddi menfaat temin etmek olduğu aktarıldı.

İddianamede, hata örgütü üyelerinin, şikayette bulunan müştekileri tehdit ederek sindirip davalarından vazgeçirmeye çalıştıkları ve hareketleri yaparken ortalarında hiyerarşik bir yapının bulunduğuna yer verildi.

Örgüt elebaşlarının her birinin kendisine bağlı takımların bulunduğu, örgüt içerisindeki vazife dağılımına nazaran örgütsel faaliyet ve aksiyonda bulundukları ve birbirlerinin alanlarına mümkün mertebe müdahale etmedikleri aktarılan iddianamede, görevlendirmelerin örgüt başkanı tarafından yapıldığı, örgüt yöneticilerinin vakit zaman birbirleriyle görüşüp danıştıkları ve birtakım aksiyonları de birlikte gerçekleştirdikleri belirtildi.

İstenen cezalar

İddianamede, örgüt elebaşı İlyas Saral’ın “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” ve “nitelikli yağma ” suçlarından 15 yıldan 27 yıla kadar, örgüt yöneticilerinden Erdal Acar’ın “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak veya yönetmek” ve birden fazla defa “nitelikli yağma” ve “nitelikli yağmaya teşebbüs” kabahatlerinden 50 yıldan 79 yıl 6 aya kadar mahpusu istendi.

Sanıklardan Mehmet Ulu’nun aynı suçlardan 15 yıldan 27 yıla, Mustafa Fazlıoğlu’nun 5 yıldan 12 yıla, Fatih Sarıalioğlu’nun 30 yıldan 49 yıl 6 aya, Ali Kaplan’ın 35 yıldan 66 yıl 6 aya ve Osman Tellioğlu’nun 10 yıldan 19 yıl 6 aya kadar, sanık Tamer Çağlar’ın ise 25 yıldan 42 yıla kadar mahpusu istenirken, örgüt yöneticisi pozisyonundaki toplam 8 sanığın, “örgüt üyesi” ve “örgüte yardım eden” pozisyonundaki sanıkların işledikleri tüm hatalardan sorumlu oldukları, bu nedenle bu sanıklara verilecek cezalardan sorumlu tutularak birebir cezaya çarptırılmaları talep edildi.

İddianamede, ayrıyeten sanık Ahmet Cengiz Karlı için “silahla tehdit”, “nitelikli yağma” ve “örgüt üyeliği” cürümlerinden 41 yıl 6 aydan 72 yıl 6 aya kadar mahpus cezası istenirken, öteki sanıkların ise değişen müddetlerde mahpusları talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu