Yaşam

İddia: Apple, Premiere League Yayın Haklarını Aldı

Çoğumuzun aklına ‘elma’ kelimesi gelir. iPhone, MacbookÇalışmalar gelmekle birlikte şirket Apple TV, Apple Müzik, Apple Arcadegibi hizmetleriyle dijital hizmet sektörüne şimdiden giriş yapmış durumda.

İngiliz Daily Mail gazetesinin ortaya attığı iddialara göre Apple, dünyanın en popüler ulusal futbol ligi konumunda. Premier Lig talip olmuştur. Şirket, Amerikan yatırım şirketlerinin aksine İngiltere’den bir futbol takımı almayı değil, Premiere League’in yayın haklarını doğrudan satın almayı planlıyor.

İddialar doğru olsa bile en az 3 yıl daha bekleyeceğiz.

Konuyla ilgili Apple kanadından henüz bir açıklama gelmedi. Dolayısıyla ortaya atılan bilgilerin artık ‘iddia’ boyutunda olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik Apple’ın yayın hakları girişimi gerçek olsa bile bu konuda somut adımlar atılabilmesi için bir süre daha beklememiz gerekiyor. Çünkü Sky Sports’un mevcut yayın hakları sözleşmesi, 2025‘de sona erecek.

Apple, Premiere League ile gerçekten ilgileniyor olabilir mi?

Apple TV+’ta yayınlanan ve bir futbol grubunun başına getirilen aynı adlı teknik direktörün hikayesini anlatan komedi-drama dizisi Ted Lasso, dünya çapında büyük beğeni topladı ve 7 Emmy ödülü almayı başardı. Ayrıca Apple dün tartışmalı’ Avrupa Süper Ligi‘ girişimiyle ilgili bir belgesel yayınlamıştı.

Daha da önemlisi, Apple resmi olarak geçen yıl spor yayıncılığına giriş yaptı ve Amerikan ulusal beyzbol ligi Major League Baseball ve ulusal futbol ligi Birinci Lig Futbolu Amerikan futbol ligi NFL için de şansını denedi ama o ‘ihaleyi’ YouTube’a kaptırdı. Buradan da anlayacağımız üzere Apple, spor yayıncılığını oldukça ciddiye alıyor.

Peki Premiere League yayın haklarını Apple’a bırakmaya nasıl bakıyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi henüz bu konuda resmi bir açıklama yok. Ancak kulüplerin bakış açısını tahmin edebiliyoruz. Premiere League’de bir kulübü olan birçok Amerikalı “patron” şu anki 3 yıllık görev sürelerini dolduruyor. £5,1 milyar (117,2 milyar TL) Fiyat kontratının ligin maliyetinin altında olduğuna inanıyor ve gelirleri artırmak için Amerikan teknoloji devlerinin yatırımlarına bakıyor. Bu nedenle, Apple’ın Premiere League yayın hakları için yaptığı teklif – teklife bağlı olarak – memnuniyetle karşılanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu