Ekonomi

Hong Kong’da konut fiyatları son 10 ayın ilk artışını kaydetti

Hong Kong’da özel konut fiyatları Mart ayında %1,1 oranında artış göstererek 10 aylık bir düşüş döneminin ardından ilk kez yükselişe geçti. Dünyanın en pahalı emlak piyasalarından birinde yaşanan bu geri dönüş, kent hükümetinin sektörü canlandırmak amacıyla Şubat ayı sonunda emlak piyasasındaki bazı kısıtlamaları kaldırmasıyla gerçekleşti.

Cuma günü açıklanan Mart ayındaki artış, Şubat ayındaki revize edilmiş %1,7’lik düşüşün ardından geldi. Mart ayındaki artışa rağmen, 2024 yılının ilk çeyreğinde konut fiyatlarında %1,8’lik bir düşüş yaşandı. Bu düşüş, artan mortgage oranları, profesyonellerin göçü ve genel olarak durgun piyasa görünümü gibi faktörlerin etkisiyle 2021 zirvesinden %20’lik bir düşüşe tanık olan daha büyük bir eğilimin parçasıdır.

Denizaşırı alıcılar ve ikinci konut satın alanlar için ek damga vergilerinin kaldırılması ve satın alındıktan sonraki iki yıl içinde mülklerin satılmasına yönelik cezaların kaldırılması, emlak işlemlerinde ani bir artışa yol açtı. Bununla birlikte, emlak geliştiricilerinin yeni satışları %30’a varan indirimlerle sunması ve alıcıları ikincil konut piyasasından uzaklaştırması nedeniyle piyasanın yükselmesi beklenmiyor.

NYSE:CWK’de işlem gören gayrimenkul hizmetleri firması Cushman & Wakefield’a göre Hong Kong’daki konut fiyatları bir taban seviyeye ulaşmış durumda ancak mevcut yüksek faiz oranı ortamı ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle kayda değer bir toparlanma pek olası görünmüyor.

Şirket ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın 2024 yılının ikinci yarısında faiz oranlarını düşürmeye karar vermesi halinde konut fiyatlarında %5-7 oranında bir toparlanma görülebileceğini ve yerel para biriminin ABD dolarına sabitlenmesi nedeniyle Hong Kong bankalarının da benzer bir tepki verebileceğini öne sürüyor. Ayrıca, Cushman & Wakefield 2024 yılının tamamında emlak işlemlerinde %40’a varan bir artış öngörmektedir.

Bu arada, emlakçı Ricacorp’un verileri, ilk çeyrekte ikinci el ev işlemlerinin %30’unun zararla sonuçlandığını gösteriyor. Mülklerin zararına satılması eğiliminin yılın ikinci çeyreğinde de devam etmesi bekleniyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu