Ekonomi

Glass Lewis Spirit Aero yöneticilerine karşı tavsiyede bulundu

Vekalet danışmanlık firması Glass Lewis, Spirit AeroSystems (NYSE:SPR) hissedarlarını, şirketin 24 Nisan’da yapılması planlanan yıllık toplantısında risk komitesine başkanlık eden Ronald Kadish de dahil olmak üzere iki yönetim kurulu üyesine karşı oy kullanmaya çağırdı. Bu tavsiye, Spirit’in en büyük müşterisi olan Boeing (NYSE:BA) tarafından satın alınmasına yönelik görüşmelerin devam ettiği bir dönemde geldi.

Danışmanlık firmasının bu tavrında, 5 Ocak’ta Boeing 737 MAX 9 uçağının havada kabin panelinin patlamasıyla sonuçlanan kazanın etkisi büyük. Spirit AeroSystems bu uçağın gövdesini üretmişti.

Daha sonra yapılan incelemeler, özellikle de geçen ay gerçekleştirilen Federal Havacılık İdaresi (FAA) denetimi, hem Spirit hem de Boeing tarafından üretim kalite standartlarına uyulmadığına dair çeşitli örnekler ortaya çıkardı.

Glass Lewis, yönetim kurulunun güvenlik ve risk yönetimini ele almasına ilişkin endişelerini vurgulayarak, “Olaydan bu yana yapılan soruşturmaların, özellikle de FAA’nın denetiminin sonuçlarının, şirketin güvenlik ve ilgili risklerin şüpheli gözetim ve yönetimine işaret ettiğine inanıyoruz” dedi.

Firma, “Yönetim kurulunun ve özellikle risk komitesinin güvenlik, yasal ve düzenleyici risklerle ilgili potansiyel hissedar endişelerini uygun şekilde ele aldığına inanmıyoruz” diye ekledi.

75 yaşındaki Ronald Kadish 2006 yılından bu yana Spirit’te çalışmaktadır ve havacılık ve savunma sektörlerinde çeşitli hükümet ve kurumsal görevlerde bulunmuştur. Kadish’in deneyimleri arasında 2002-2004 yılları arasında ABD Füze Savunma Ajansı direktörlüğü ve 2005-2015 yılları arasında Booz Allen Hamilton’da (NYSE:BAH) başkan yardımcılığı bulunmaktadır.

Glass Lewis, Kadish’e ek olarak, hissedarların Spirit’in yönetişim komitesi başkanı Laura Wright’a da yönetim kurulunda çeşitliliği artırma konusunda yeterli ilerleme kaydetmediği gerekçesiyle karşı oy kullanmalarını tavsiye etti.

Spirit AeroSystems, yönetim kurulu için CEO Patrick Shanahan da dahil olmak üzere, on tanesi bağımsız yönetici olmak üzere 11 yönetici adayı öne sürdü. Şirket, Glass Lewis’in tavsiyeleri hakkında derhal yorum yapmak için müsait değildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu