Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyareti Avrupa basınında geniş yer buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Berlin’de görüşmesi Avrupa basınında geniş yer buldu.

Bild gazetesi, “Erdoğan’ın Scholz’la havuç ve sopa oyunu” başlıklı analiz yazısında, Erdoğan’ın İsrail’i Gazze’yi yok etmek, 13 bin Filistinliyi öldürmek, ibadethane, kilise ve hastaneleri bombalamakla suçladığını belirtti.

Daha sonra Erdoğan’ın diplomasiye yöneldiği belirtilen haberde, Erdoğan’ın Tahıl Koridoru konusunda Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yaptığı, Yahudi karşıtlığına her zaman açıkça karşı çıktığı, Holokost konusunda İsrail’e hiçbir borcu olmadığı belirtildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Scholz’la görüşmesini “Biraz birlik” başlığıyla aktararak, ortak basın toplantısında Erdoğan ve Scholz’un iki devletli çözümü savunduklarını, ancak Gazze’ye ilişkin diğer görüşlerde ciddi farklılıklar bulunduğunu bildirdi.

Haberde, Erdoğan’ın 4 yıl sonra Almanya’ya yaptığı ilk ziyarette Gazze Şeridi’ndeki saldırı nedeniyle İsrail’i sert bir şekilde eleştirdiği, Erdoğan’ın Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında İsrail’i faşizmle suçladığı ancak İsrail’in saldırı hakkını sorgulamadığı belirtildi. var olmak.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi “Scholz, Erdoğan’a sığınma talepleri reddedilenleri geri alma çağrısında bulundu” başlığıyla yer alan haberde Scholz’un, Cumhurbaşkanı’nın ziyareti sırasında sığınma talepleri kabul edilmeyen sığınmacıların Türkiye’ye geri gönderilmesini istediğini belirtti. hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini ve bunun için bir mekanizmanın oluşturulması gerektiğini söyledi. .

Haberde, Orta Doğu çatışmasına ilişkin iki liderin görüşmesinde Gazze Şeridi’ndeki insani durum, mahkumların serbest bırakılması ve bölgede gerilim yaratma telaşı üzerinde durulduğu, Gazze’deki çatışmalara ilişkin uzun vadeli beklentilerin dile getirildiği belirtildi. Ortadoğu da tartışıldı.

Haberde, Scholz’un “Almanya’nın İsrail ile dayanışma konusundaki tutumunun altını çizdiği ve Hamas’ın terör saldırısını açıkça kınadığı” ve Erdoğan’ın basın toplantısında gerilimi daha fazla tırmandırmadığını iddia ettiği belirtildi.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’ye bağlı “Tagesschau.de” internet sitesi, “Sahnede açık fikir ayrılığı” başlığını kullanarak, “Görüşmenin en başında Orta Doğu’ya ilişkin pozisyonlar çatıştı. Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısında bulunan Scholz, İsrail’in var olma hakkına vurgu yaptığını söyledi. kelimeler kullanıldı.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki eylemlerine yönelik eleştirilerin altını çizdiği vurgulanırken, Erdoğan’ın 13 bin çocuk, kadın ve yaşlının öldürüldüğü ve (Gazze’de) her şeyin yok edildiği yönündeki ifadelerine yer verildiği vurgulandı. verilmişti.

Erdoğan’ın da insani ateşkes istediğini belirten haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, böyle bir ateşkesin Almanya ve Türkiye’nin ortak çabasıyla sağlanması halinde bölgenin ateş çemberinden kurtarılabileceğini söylediği belirtildi.

Erdoğan’ın herkesi Orta Doğu’da kalıcı barış için çaba göstermeye çağırdığı belirtildi.

Alman İkinci Televizyonu Bloody ZDF’nin “Kısmen çok farklı bakış açıları” başlığıyla yayımladığı haberde, Scholz ve Erdoğan’ın basın toplantısında Ortadoğu’ya ilişkin fikir ayrılıklarının ortaya çıktığı belirtildi. “Erdoğan’ın Berlin’e çok hassas ziyareti” başlığını kullanan Spiegel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Alman gazetecinin sorusuna sinirlendiğini ve “Bizi bununla tehdit edemezsiniz” dediğini bildirdi.

Welt gazetesinde yer alan yorumda, Erdoğan’ın ilerleyen yaşına rağmen siyasette hâlâ oldukça profesyonel olduğu kaydedildi.

Yorumda Şansölye Scholz’un basın toplantısından sağ kurtulduğu için mutlu olduğunu belirttiği de vurgulandı.

Zeit gazetesi “Utanç verici bir ziyaret” manşetini kullanırken, Türkiye Cumhurbaşkanı’na Hamas’la ilgili teorilerinin Berlin’de yayılmasına izin verildiği ve Scholz’un buna itiraz etmediği ileri sürüldü. Haberde Scholz’un tutumunun “diplomatik değil korkakça” olduğu belirtildi.

“Özgür konuşuyorum, İsrail’e borcumuz yok”

Berlin ziyareti Avrupa basınında geniş yer bulurken, Erdoğan’ın açıklaması daha çok “Bakın ben özgürce konuşuyorum çünkü İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olsaydık bu kadar özgür konuşamayız. Ama borçlu olanlar” şeklindeydi. Özgürce konuşamıyoruz. Holokost’u yaşamadık. Böyle bir durumdayız.” “Hayır, çünkü bizim insanlığa saygımız çok farklı. Ben Başbakanlığım döneminde ilk kez Yahudi karşıtlığına karşı harekete geçen bir liderim. Dünyada hiçbir Başbakan bu tutumu sergilemedi ama O zaman öyle yaptım. Bu yüzden kimseye hiçbir borcumuz yok.” Bu gibi açıklamaları öne çıkarıldı ve bunun Almanya’ya ve Avrupa’ya gönderilen bir mesaj olduğu yorumlandı.

Öte yandan Fransız RFI radyosu, “Erdoğan’ın gergin Berlin ziyareti: Almanya ve Türkiye’nin birbirine ihtiyacı var” manşetinde Erdoğan ve Scholz’un Almanya’da gergin bir ortamda buluştuğunu belirtti.

Haberde, Türkiye’nin değerli bir müttefik olduğu belirtilirken, Ortadoğu’da çatışmaların tırmanmasını önlemek için Batılı güçlerin Türkiye’ye rol biçtiği değerlendirmesine de yer verildi.

Fransız BFMTV kanalının “Gazze: Erdoğan, Almanya ziyaretinde ‘İsrail’in saldırılarının sona ermesi gerektiğini’ belirtti” başlıklı haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Berlin ziyaretinde bir kez daha “Filistin davasını” savundu. yer verildi.

Le Figaro gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısını “Erdoğan, Berlin’de Yahudi fitnelerine karşı mücadele eden bir lider olduğunu söyledi” başlığıyla duyurdu.

“Bombalandı”

Hollanda gazetesi Telegraaf, Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde İsrail’i sert bir şekilde eleştirdiğini vurgularken, “bombardıman” alt başlığıyla Erdoğan, “Maalesef prestijleriyle bilinen 13 bin Filistinli çocuk, kadın ve yaşlı öldürüldü. Artık Gazze diye bir şey neredeyse kalmadı.” Yer kalmadı, her yer yıkıldı. Şimdi yatıyorlar, kalkıyorlar, Hamas, Hamas, Hamas… Hamas’ın silahları ve gücü, İsrail’in silahları ve gücüyle kıyaslanabilir mi? Şu anda İsrail’in nükleer silahları “Var mı? Var ama bunu İsrail’e sorsanız ‘var’ demezler.” Aşağıdaki gibi ifadelere yer verildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin yayımladığı haberde, Erdoğan’ın resmi Berlin ziyareti sırasında kullandığı şu ifadeye yer verildi: “Almanya, İsrail ile Hamas arasında ateşkesin sağlanması için Türkiye ile birlikte çalışmalı.”

Haberde Erdoğan’ın, Almanya’nın İsrail’e verdiği desteğe atıfta bulunarak, Türkiye’nin Holokost suçuna bağlı olmadığını, kimi destekleyeceğine bağlı olmadığını söylediği aktarıldı.

Telegraph gazetesi toplantıya ilişkin haberinde “Erdoğan’a göre Holokost, Almanya’nın İsrail-Hamas savaşı hakkında konuşamayacağı anlamına geliyor” manşetini kullandı.

Haberde, “Erdoğan, ‘Bizim İsrail’e hiçbir borcumuz yok. Borçlu olsaydık bu kadar özgür konuşamazdık ama borçlu olanlar da özgür konuşamaz. Biz Holokost’u yaşamadık. Yapıyoruz’ dedi. böyle bir durum yok.” ifadeleri hatırlatıldı.

Bu açıklamaların Scholz’da “gözle görülür bir rahatsızlık yarattığı” değerlendirilen haberde, Erdoğan’ın Gazze’deki sivil ölümleri nedeniyle İsrail’e tepki gösterdiğine dikkat çekildi.

Haberde ayrıca Erdoğan’ın antisemitizme karşı sesini çıkaran ilk cumhurbaşkanı olduğu yönündeki sözleri de yer aldı.

Yunan basını savaş uçaklarına odaklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Berlin’e yaptığı ziyaret Yunan basınında geniş yer buldu.

Kathimerini Gazetesi ana sayfadaki haberinde Türkiye’nin savaş uçağı tedarik etme planına dikkat çekti.

“Erdoğan: Savaş uçağını başka yerden alıyoruz” başlıklı haberde, bir Alman gazetecinin sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savaş uçağı üreten başka ülkeler de var, bizi tehdit etmeyin” dedi. dediği aktarıldı.

Ta Nea Gazetesi de ana sayfasında yer alan haberde “Hamas için kameralar önünde Scholz ile Erdoğan çatışması” başlığını kullandı.

Haberde, “Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi kameralar önünde yaşanan çatışmayla başladı.” denildi. İfadesi yer aldı.

Çalışma yemeğinin başlamasından önce düzenlenen basın toplantısında Scholz’un, İsrail’in meşru müdafaa hakkının altını çizdiği ve Türkiye ile Almanya’nın bu konuda görüş ayrılıklarının olduğunun bir sır olmadığını ifade ettiği bildirildi.

Eleftheros Typos Gazetesi, “Erdoğan’ın Almanya’ya zorlu yolculuğu” başlığıyla Sholz’un Türkiye’ye Eurofighter savaş uçağı satmak istemediğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu