Yaşam

“Çoğunluk” sergisi başkentte sanatseverleri bekliyor

Çankaya Belediyesi, sanatçı Hikmeti Tabiyeci’nin sosyal medya bunalımına dikkat çektiği “Çoğunluk” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. 17 Kasım’da açılışı yapılan sergi, 17 Aralık’a kadar Çankayalı ziyaretçilere ücretsiz açık kalacak.

Çankaya Belediyesi, Fikret Otyam Sanat Merkezi’nde farklı bir standa ev sahipliği yapıyor. Sosyal medya bunalımına dikkat çeken ‘Çoğunluk’ standı İllüstratör ve Grafik Sanatçısı Hikmeti Tabiyeci tarafından açıldı. Heykeltıraş Metin Yurdanur, Küratör Şevket Arık, Mimar ve Müze Eğitimcisi Ali Armağan Daloğlu, Karikatürist Emre Yılmaz, ODTÜ Öğretim Üyesi Sosyolog Dr. Besim Can Zırh ve Oyun Belgeseli Üreticisi Cihan Arcak gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda sanatseverin katıldığı standa, 17 Aralık tarihine kadar açık kalacak. Standda iç ve dış olmak üzere iki konsept daha yer alıyor. Standın galeri bölümünde illüstrasyonlar ve notlar yer alırken, dışarıda sosyal medyanın bireyde hissettirdiği olumsuz duyguların gömüldüğü bir “Mezarlık” bulunmaktadır.

“ÇALIŞMAK İÇİN YAŞIYORUM VE HİKAYELERİNİZİ SEVİYORUM”

Hikmeti Tabiyeci stantla ilgili şunları söyledi: “Sergi herkesi ilgilendiriyor. İnsanlık tarihi boyunca köylü, kentli, burjuva, proletarya gibi ayrımlar hep olmuştur. Bunlarla baş etmenin bir yolu her zaman geliştirildi. Ancak şimdi öyle bir durumdayız ki. Bu önemli bir ayrım; bir yandan pek çok insan hayatını sosyal medya sayesinde yaşıyor.” Kötü yaşadığını düşünenler olduğu gibi hayat onlara göre davranan küçük bir azınlık da var. Benim iddiam şu ki, birkaç olgu dışında bu kürsüye gelip kendinden bir şeyler bulmayan yoktur. “Mezarlık” bölümünde görüldüğü gibi insanlar inkar etseler bile kendilerini görebiliyorlar. “İnsanları ‘kısa’, ‘şişman’ gibi etiketlerle tanımlamaya başladı. Özellikle sosyal medya buna sebep oldu. Sanırım insanlar bu kürsüye geldiklerinde bu yeni çarpıklıkla nasıl mücadele edecekleri konusunda fikir sahibi olabilirler. Ortada derin bir sorun var. kimsenin konuşmaya tenezzül etmediği bir konu. Bu stand bununla ilgileniyor” dedi. konuştu.

‘Çalışmak için Yaşıyorum ve Hikayelerinizi Beğeniyorum!’ Posterle duyurulan Çoğunluk standı, 17 Aralık tarihine kadar haftanın her günü 09.00 – 20.00 saatleri arasında sanatseverler tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu