Ekonomi

Çin’den ekonomi ve döviz kuru desteği

Çin Halk Bankası (PBOC), bu yıl ilk kez bankaların rezerv olarak tutması gereken döviz mevduatı miktarını (zorunlu karşılık oranı) azaltacağını duyurdu.

Buna göre, 15 Eylül itibarıyla finansal kuruluşların tutması gereken zorunlu karşılık oranı yüzde 6’dan yüzde 4’e indirildi. Ayrıca konut alımlarında gerekli peşinat tutarları düşürülürken, bankalardan mevcut konut kredisi faiz oranlarının da düşürülmesi istendi.

Buna göre ülke genelinde asgari peşinat ilk kez ev alacaklar için yüzde 20, ikinci kez ev alacaklar için ise yüzde 30 olarak belirlenecek. Konut kredisi faiz oranlarındaki indirimler bankalar ve müşteriler arasında müzakere edilecek.

Her iki uygulama da 25 Eylül’de yürürlüğe girecek. Son olarak Çin, ülkenin hızla değişen hane halkı tüketimini artırmak amacıyla çocuk bakımı, ebeveyn bakımı ve çocukların eğitim giderlerinde bireysel gelir vergisi kesintilerini artırma kararı aldı.

Avustralya ve Yeni Zelanda Banking Group Ltd. Kıdemli Çin Stratejisti Zhaopeng Xing, “Politika paketi piyasa beklentilerinden daha kapsamlı. Yakın vadede güven artacak. “Ancak bir dönüm noktasının olduğunu söylemek için daha fazla ipucuna ihtiyaç var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu