Haber

Bozüyük Güneşspor’dan kadın şiddetine tepki

Sedat CEYLAN (BİLECİK İGFA)
Güneşspor Bayan Kolları Lideri Burçin Köroğlu “Mirabel kardeşlerin Dominik Cumhuriyeti’nde verdikleri insan hakları ve demokrasi mücadelesi nedeniyle 1960’ta katledilmesinin anısına, 25 Kasım günü 1981 yılından beri kadına yönelik şiddetle mücadelenin sembolü haline getirilmiş, 1999 yılında ise Birleşmiş Milletler bugünü resmi olarak “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan etmiştir. 25 Kasım; tüm dünyada bayanların şiddete karşı uğraşının global olarak birleştiği gündür” sözünde bulundu.

Köroğlu yaptığı açıklamada, “Kadına yönelik şiddet, bugün tüm dünya toplumlarının demokratik var oluş, kalkınma ve refahlarının gelişmesinin ve bayanların insan hakları ve onuruna yaraşır biçimde hayat sürmelerinin önündeki en büyük manilerden biridir. Şiddet, hem bayanların hem de toplumun tamamının düzgün olma haline, cinsiyeti ve pozisyonu ne olursa olsun toplumun her ferdi açısından taşınılamaz bir maliyet yüklemektedir. Bu nedenle bayana yönelik şiddetin sona ermesi, cinsiyet eşitliğini sağlama ve bayanlara karşı şiddeti önlemeye yönelik siyasetler izlenmesi tarafında gayret veriyoruz.

Bugün, toplum olarak bu noktadaysak, bayanların tarihî ve üniversal çabaları ile kazanmış oldukları haklar kolay kolay ihlal edilebiliyorsa, temel sebebi cinsiyet eşitliğine yönelik toplumsal bir şuur dönüşümünün sağlanamamış ve bu istikamette gerçek bir irade hayata geçirilmemiş olmasıdır.

Şiddetin tahlili olan eşitlik; yerleşik güç bağlarını yıkacağından, eşitlik talebi güç ilgilerine dayalı toplumsal ve ekonomik çıkarlara tehdit olarak algılanmakta, her bir hak kazanımı, karşısında geriye gidişi destekleyen direnç kümeleri bulmaktadır.

Ancak biliyoruz ki, bayanların gayret tarihi her vakit bayanlardan yana sonuç doğurmuştur. Bu inancımızdan ve dünyayı değiştirmiş olan gayretimizden güç alarak, dünyanın her yerinde tüm bayanlar ayrımcılık ve şiddetten uzak yaşayana dek çabamızı sürdüreceğiz. Şiddetsizliği, eşitsizliği savunacağız. Dayanışmamızı daha da güçlendirip yaygınlaştırarak, cinsiyetler ortası ayrımcılığa dikkat çekme gereği kalmadan, her günü eşit ve şiddetsiz geçireceğimiz toplumlar yaratana kadar uğraşımızı sürdüreceğiz.

Tüm bayanlarımızı Güneşspor kulübü bayan kolları çatısında toplanmaya birlikte çaba etmeye davet ediyoruz…” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu