Haber

Antalya’da Anne Cinayeti Davasında Tahliye Kararı

ANTALYA’da annesi Zübeyde Tıraş’ı (61) tartıştıktan sonra 13 bıçakla öldüren ve akıl hastalığı nedeniyle cezai sorumluluğu bulunmadığı öğrenilen Yusuf Emre Tıraş (39), idam cezasının uygulanmasına karar verilerek serbest bırakıldı. Koruma ve tedavi için güvenlik önlemleri.

Olay, 8 Aralık 2022 günü saat 16.00 sıralarında, Muratpaşa ilçesi Yeşilbahçe Mahallesi 1468 Sokak üzerinde bulunan 4 katlı apartmanın 2’nci katında meydana geldi. Alışverişten dönen Yusuf Emre Tıraş ile annesi Zübeyde Tıraş arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Yusuf Emre Tıraş, annesine ekmek bıçağıyla saldırdı ve onu 13 yerinden bıçakladı. Sesleri duyan komşular daireye gelerek kapıyı çaldı. Kapıyı açan Yusuf Emre Tıraş’ın elinde kan izleri gören komşular, içeri girmek istedi. Paniğe kapılan Yusuf Emre Tıraş, kaçmaya çalışırken komşuları tarafından yakalandı ve durum polise bildirildi. Adrese sevk edilen sağlık ekipleri, Zübeyde Tıraş’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Polis ekipleri Yusuf Emre Tıraş’ı gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Tıraş tutuklandı.

CEZA LİSANSI YOK

Yusuf Emre Tıraş hakkında hazırlanan iddianame Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Akdeniz Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan raporda, Yusuf Emre Tıraş’ın ‘kasten öldürme’ suçundan ceza ehliyetinin bulunmadığının belirlendiği belirtildi. Yusuf Emre Tıraş’ın ‘üst soydan akrabayı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi. İddianamede, sanığın cezai sorumluluğunun bulunmadığının kabul edilmesi halinde yüksek güvenlikli bir sağlık kuruluşunda tedavi görmesi de talep edildi.

‘BIRAKILMASINI İSTİYORUM’

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına sanık Yusuf Emre Tıraş, babası ve sanık avukatı katıldı. Hakim huzurunda son savunmasını yapan Yusuf Emre Tıraş, “Hayatımda hiç uyuşturucu kullanmadım. Çok az alkol kullandım. Kimseyle kavga dahi etmedim. Bu görüşe katılıyorum ve tahliyemi talep ediyorum. “

Mahkeme, sanık Yusuf Emre Tıraş’ın akli dengesinin yerinde olmadığını ve şizofreni tanısı konulduğunu belirterek, koruma ve tedavi amaçlı güvenlik tedbiri uygulanarak tahliyesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu