Ekonomi

Algı operasyonu yine işe yaramadı! Bakanlıktan “teşvik” açıklaması

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yatırım teşvik belgesine ilişkin asılsız tezlerin ortaya atıldığı belirtildi.

24 Mart 2023 tarihinde Avrupa Sanayi İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’ye verilen ve daha sonra revize edilen teşvik belgesinde yatırımın konusu “güneş camı”Hazırlanacağı söylenen açıklamada, “Yatırım Kütahya Altıntaş Zafer OSB’de gerçekleştirilecektir. Söz konusu yatırıma, Kütahya Altıntaş Zafer OSB’de gerçekleştirilen diğer yatırımlarda olduğu gibi, 4. Bölge teşvikleri kapsamında KDV istisnası uygulanacaktır. 3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında şehir ve OSB’de “Gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi (yüzde 30 yatırıma katkı oranı), sigorta primi patron hissesi takviyesi (6 yıl) ve faiz takviyesi sunuluyor.”bilgi verildi.

Ancak 3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında “Asgari sabit yatırım bedelinin 50 milyon liranın üzerinde olması, yatırıma konu işin toplam yerli üretim kapasitesinin ithalattan az olması, söz konusu yatırımın sağlayacağı baz katma değerin yüzde 40 olması, Yatırım konusu işin son bir yılda toplam ithalat bedelinin yüzde 50’sinin bir milyon doların üzerinde olması gerekiyor.”özelliklere sahip yatırımlar “stratejik teşvik belgesi”Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu yatırımın tüm kriterleri karşıladığı değerlendirilerek yatırım teşvik belgesi 24 Ekim 2023 tarihinde Stratejik Yatırımlar Teşvik Uygulaması kapsamına alındı. Söz konusu yatırımın bir ürün grubunun yerlileştirilmesine yönelik olduğu, Son 12 ayda 170 milyon dolarlık ithalat yapılan ve cari açığı kapatma etkisi nedeniyle stratejik nitelikte olan söz konusu yatırıma verilen destek ‘KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi’ olarak değişti. (Yüzde 50 yatırıma katkı oranı), sigorta primi işveren hissesi desteği (7 yıl), faiz desteği’.

İddia edildiği gibi 1 milyar 36 milyon lira, yatırımcıya sunulan teşvikin bedeli değil, şirketin yapması beklenen yatırımın bedeli. Teşvik başvurusunun hiçbir aşamasında yatırımcı şirketin hissedarlarına yönelik bir değerlendirme yapılmadı.

Teşvik uygulamaları kapsamında şirketlerin hissedarlarının kimlikleri ne olursa olsun yatırımların ülkeye getireceği katma değer dikkate alınıyor. Hiçbir zaman siyasi değerlendirme söz konusu değildir. Bakanlığımızca bir yılda 16 bin 461 adet teşvik belgesi düzenlendi. “Bu belgeler hazırlanırken tamamen objektif kriterler dikkate alındı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu