Haber

Akıllı Şehir Endeksi’nde Konya zirvede olmaya devam ediyor

KONYA (İGFA) –Akıllı Şehirler Olgunluk Değerleme Modeli kapsamında yapılan araştırma sonucunda Konya, Ulusal Akıllı Şehir Endeksi’nde 4 yıldır birinci sıradaki yerini korudu.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan 2020-2023 Akıllı Şehirler Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı ile uyumlu, yerli ve milli kaynakları kullanarak, Türkiye’de ilk kez, Konya’daki tüm paydaşlarla birlikte Akıllı Şehir Stratejisi ve Yol Haritasını hazırladı. İklim değişikliği. Akıllı Şehirleşme uygulamalarıyla Türkiye’ye ve dünyaya örnek oluyor.

Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında hazırlanan Akıllı Şehirler Olgunluk Değerlendirme Modeli’nin uygulanmasıyla şehirlerin Akıllı Şehircilik alanındaki yetenekleri değerlendirilerek akıllı şehir olgunluk düzeyleri belirlenerek Ulusal Akıllı Şehir Endeksi oluşturuldu. bu sonuçlar doğrultusunda oluşturulmuştur.

Bu kapsamda ulaşımdan çevreye, enerjiden sıfır atık, bilgi teknolojilerinden yönetişime kadar 20’den fazla alanda yapılan değerlendirmelerle şehirlerin olgunluk düzeyi ölçülüyor ve bu sayede şehirler ihtiyaç duyulan faaliyetlere yönelik çalışmalar yürütüyor. yapılması gerekenler ve bu sonuçlara göre alınması gereken önlemler.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Konya, 2020, 2021 ve 2022 yıllarının ardından 2023 yılında birinci sıraya yerleşmeyi başardı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından halka açık sayfada yayınlanan Ulusal Kent Endeksi’nde üst sıralarda yer alan Konya, “sehirendeksi.gov.tr/endekspublic”, akıllı şehir uygulamalarını ve teknolojilerini en aktif kullanan şehirler arasında örnek oldu.

Konya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanan Akıllı Şehir Başarılı Örnekler Portalı’nda 132 Akıllı Şehir Uygulaması ile en başarılı örnek projelere sahip olarak üst sıralarda yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu