Yaşam

1500 yıllık kayıp köy bulundu

Sascha Pare

Arkeologlar, Mexico City’nin merkezinde insan mezarları da dahil olmak üzere kayıp bir Teotihuacan köyünün kalıntılarını ortaya çıkardılar. Kentin tarihi merkezinin 2,4 km kuzeybatısında yer alan yerleşimin etrafına serpiştirilmiş seramikler, bu köyün MS 450-650 yıllarına ait olduğunu ve bir esnaf ve sanatkâr topluluğunu barındırmış olabileceğini ortaya koymaktadır.

Kazıyı yöneten Meksika Ulusal Tarih ve Antropoloji Enstitüsü (INAH) Arkeolojik Kurtarma Müdürlüğü’nden arkeolog Juan Carlos Campos-Varela, “Bulgu hayret vericiydi” diyor. Göl içindeki adacıkların bir süredir göl ortamındaki kaynaklardan yararlanarak yerleşik bir topluluk olarak yaşadığını gösteriyor.”

TARIM VE BALIKÇILIK KONUSUNDA BESLENDİ

Campos-Varela, yeni kazılan alanın MS 100 ile 650 yılları arasında, şu anda orta Meksika’nın dağlık bölgelerinde bulunan gelişmiş bir antik metropol olan Teotihuacan’ın “kırsallaştırıldığı” dönemde kurulmuş olabileceğini belirtiyor. Köy, Teotihuacan’ın 40 km güneybatısında kurulmuştur ve antik kentin altın çağında tarım ve balıkçılıkla geçimini sağlayan birkaç küçük kasabadan biri olabilir. Campos-Varela, bu yerleşim yerlerinin Teotihuacan ile ticari bağlarının devam ettiğini ve yeni keşiflerin bu yerleşim yerlerinin şehrin ikmal ağında oynadığı rolü ortaya koyduğunu belirtiyor.

“Bu son derece nadir bir keşif; çünkü Teotihuacan kültürüyle ilgili arkeolojik kanıtların son derece olası olmadığı tamamen kentleşmiş bir bölgede gerçekleşti” diye ekliyor. Bu köyün varlığına dair ilk ipuçları, 1960’larda Meksika başkentindeki inşaat çalışmaları sırasında arkeolog Francisco González Rul tarafından keşfedildi. Ortaya çıkardığı seramiklere dayanarak, uzak geçmişte köy halkının özerk balıkçı ve toplayıcılar olduğunu savundu. Yeni kazılar bu görüşü doğrulamaktadır.

MİMARİ SAKİNLER, SANAT ESERLERİ VE ÖĞRETİM BULUNAN ESERLER

Kazı alanında seramiklere ek olarak, ima edilen sütun çukurları, tabanlar, kanallar ve bir artezyen kuyusu da dahil olmak üzere çok sayıda mimari yapı ortaya çıkarılmıştır. Bunlara ek olarak, kazıda iki yetişkin ve bir çocuğa ait iskeletleri içeren üç insan mezarı bulundu.

2016 yılında ‘PLOS One’ dergisinde yayınlanan bir makaleye göre Teotihuacan seramikleri farklı dönemlere ayrılmaktadır. Yeni keşfedilen çanak çömlek, araştırmacıların köy ve yerleşimcilerin kalıntılarını tarihlendirmesine yardımcı olan 2016 tarihli makaledeki Xolalpan (MS 350 – 550) ve Metepec (MS 550 – 600) dönemlerine karşılık gelen özellikler içeriyor.

Arkeoloji profesörü ve ABD’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki Teotihuacan Araştırma Laboratuvarı’nın yöneticisi Michael Smith, Teotihuacanlardan yetenekli zanaatkarlar ve zanaatkarlar olarak bahsediyor. Smith, “Teotihuacanlar, Michaelangelo’nun Sistine Şapeli’ni süslemek için kullandığı fresk tekniğini evlerinin ve tapınaklarının duvarlarını süslemek için kullandılar” dedi. “Bu fresk tekniğini seramik kaplara da uygulamışlar.

Smith, kimyasal analizler yoluyla bu seramiklerin Teotihuacan’ın ticari hayatı hakkında değerli bilgiler ortaya çıkarabileceğini belirtiyor. Arkeologlar kazıları tamamladılar ve şimdi buldukları eser ve kemikleri inceliyorlar. Arizona Eyalet Üniversitesi, Teotihuacan’ın genişleyen mimarisinin çoğunun yeraltında gömülü olduğunu, ancak antik yerleşimin çağdaş yapılardan büyük ölçüde etkilenmediğini ve sonunda tamamen ortaya çıkarılacağını duyurdu.


Makalenin orijinali Live Science web sitesinden alınmıştır. (Çeviri: Tarkan Tufan)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu