Teknoloji

1 Nisan şakaları nereden geldi? 1 Nisan nasıl şaka günü oldu?

Tüm dünyada her yılın çeşitli fıkralarla dolu olduğunu gördüğümüz tarih yani 1 Nisan 2023 geldi çattı. Peki ama bu özel günün tarihini ve nereden geldiğini hiç düşündünüz mü?

Aslında bu soru oldukça eski. 1708’de İngiliz Apollo gazetesiiçinde ” 1 Nisan’da şaka yapma geleneği nereden geliyor? diye sordu kesin bir cevap veremeden. Bu özel günün kesin kaynağı bir sır olarak kalsa da, geleneğin yüzyıllardır devam ettiğini biliyoruz.

1 Nisan fıkralarının kaynağı olarak iki farklı hikaye var.

1582’de Fransa’da genel takvim değişikliği

Bunlardan ilki 1582’de Fransa’da yapılan genel takvim değişikliğiydi. Bu mesele göre 1563’te Trent Konsili Katolik milletlerin Jülyen takvimi yerine Gregoryen takvimini kullanmaları gerektiğine karar verdi. fransa hükümdarı 6. Charles , ülkesine 1582 yılına kadar bu değişikliğin uygulanmasını emretti, ancak günü geldiğinde bazı vatandaşlar emre uymadı. 1 Nisan, Jülyen takvimine göre yeni yılın başlangıcıdır. Ancak bazı kişiler ya değişiklikten haberdar olmadıkları ya da bu değişikliği benimsemedikleri için 1 Nisan’da yeni yılı kutlamaya devam ettiler. Herkesin tam takvimi takip etmesini sağlamak için bazıları Eski takvimi takip edenler hakkında şakalar yapmaya başladı. . 1 Nisan, Paskalya orucunun sonunu işaret ediyordu ve balık, bu gün için tanınan ikramlardan biriydi. Yani eski takvimi takip edenlere Sahte balık vermek eğlenceli bir şaka olarak görüldü . Daha sonra bu, bugün birinin (özellikle genç öğrenciler arasında) sırtına kağıt balık yapıştırma şeklinde Fransız 1 Nisan şakasına dönüştü.

Charles VI, Fransa hükümdarı

Bu hikaye olası bir açıklama gibi görünse de, muhtemelen değildir. Çünkü bu güne ilişkin ilk referans 1561 yılına, yani yirmi yılı aşkın bir süre öncesine aittir. Flaman editör Eduard De Dene adlı şiiri Refereyn vp verzendekens dach / Twelck den eersten April te zyne plach, 1 Nisan’da saf hizmetkarını çeşitli sahte görevlere gönderen bir asilzadeden bahseder. Bu şiirin varlığı ve beraberindeki 1 Nisan’da kimseye inanmamanız gerektiğini belirten mesaj, o dönemde fıkraların zaten yaygın ve iyi bilindiğini gösteriyor.

Antik Roma ve “hilarya” günleri

İkinci bir görüş Antik Roma’ya kadar uzanıyor. O zaman ” hilarya Eğlenmeye adanmış günler vardı, buna ”dediler. Tanrıların annesi Kibele’yi onurlandırmak için 25 Mart’ta 10 günlük bir festival kapsamında veya insanların düğün günlerinde özel hilaryalarla kutlanır. Hilaria Matrix Deum halka açık hilaryalar gibi bulundu. Oruç tutma, hadım etme, yas tutma ve kırbaçlamayla geçen birkaç bayram gününden sonra, hilaria herkese ihtiyacı olan eğlencenin tadını çıkarma şansı verirdi.

Hilaria Matrix Deûm’un en büyük özelliği maskeli baloydu. Bugün, hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere, Ceza görmeden istediğiniz herhangi birinin kimliğine bürünebilirsiniz. . Bugün bazı tarihçiler orijinal 1 Nisan Şakası Günü olabileceğini öne sürüyor . Kesin bir delil olmadığı için gerçeğin bu olduğunu söylemek mümkün değil. Kabaca yılın zamanı olsa da, biri gibi giyinmek ve onunla dalga geçmek ile birinin kıçıyla dalga geçmek arasında kesinlikle büyük bir fark var.

1900’lerin başında değişmeye başlayan 1 Nisan anlayışı

Ancak 1 Nisan günü ve şakalar 1900’lerde büyük bir değişim geçirdi. Önceki yüzyıllarda şakalar daha kişisel ölçekte, sokaktaki arkadaşlar veya yabancılar arasında yapılsa da, 1900’lerin başında gazeteler 1 Nisan’da saçma sapan şeyler yayınlamaya başladı. Daha sonra bu akıma radyo katıldı ve 1950’lerde televizyon programlar da bu cümbüşe dahil edildi. Bugün, büyük şirketlerden bireysel bireylere kadar pek çok kurum ve kişi, çoğunlukla internet üzerinden yapılan geçersiz duyurularla günü “kutluyor”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu